Victorinox urtekniv - skarp præcision til finere skærearbejde
Denne kompakte urtekniv fra Victorinox Swiss Classic-serien er designet til præcist skærearbejde i køkkenet. Med sit 8 cm bølgeskær og sorte polypropylen-håndtag giver den dig fuld kontrol over mindre skærearbejder. Kniven måler 188x20x10 mm og vejer kun 27 gram, hvilket gør den let at håndtere.
Ideel til præcis skæring af urter, mindre grøntsager og frugt, hvor almindelige kokkeknive kan føles for store og klodsede.
Skarp præcision i kompakt format
Bølgeskæret på denne urtekniv gør den særligt velegnet til at skære gennem både seje skind og bløde overflader uden at mase råvarerne. Det betyder, at du kan skære tynde skiver af tomater eller præcist hakke urter uden at knuse dem. Knivens kompakte størrelse giver dig desuden bedre kontrol over finere skærearbejde, hvor større knive kan være upraktiske.
Ergonomi og holdbarhed i hverdagen
Det sorte polypropylen-håndtag er designet med fokus på ergonomi, så kniven ligger godt i hånden selv ved længere tids brug. Materialets robusthed sikrer lang levetid selv ved daglig brug. Knivens lave vægt på kun 27 gram reducerer belastningen på håndled og fingre, hvilket er særligt værdifuldt ved gentagne skærebevægelser.
Tekniske specifikationer
Victorinox urtekniven er fremstillet af pladestål med en bladlængde på 8 cm. De samlede dimensioner er 188x20x10 mm, og vægten er beskedne 27 gram. Kniven har sort polypropylen-håndtag, der både giver et sikkert greb og er nemt at rengøre. Bemærk at kniven ikke tåler opvaskemaskine - vask den i stedet op i hånden for at bevare skærets skarphed længst muligt.
Med denne urtekniv får du:
- Præcist bølgeskær til både hårde og bløde råvarer
- Ergonomisk håndtag der sikrer godt greb og kontrol
- Letvægtsdesign der minimerer belastning ved længere tids brug
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Hvordan vedligeholder jeg min urtekniv bedst?
Vask kniven i hånden med mildt sæbevand og tør den grundigt efter brug. Undgå opvaskemaskine da det kan skade både skær og håndtag.
Kan jeg få kniven slebet, når den bliver sløv?
Ja, H.W. Larsen tilbyder professionel slibning på vores værksted med over 85 års erfaring.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.