Tojiro Oze Jagtkniv, 9 cm
Varenummer: FHMHV007
.
DKK 3.999,00 / stk
DKK 3.199,20 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Tojiro Oze Jagtkniv - Præcision i hånden

    Denne 9 cm jagtkniv fra Tojiro Oze-serien er en lamineret 3-lags kniv med VG10-stål i centrum. Kniven har en klassisk europæisk facon med drop-point spids, der gør den ideel som allround jagtkniv. Micarta-skæftet sikrer et stabilt greb under alle forhold.

    Ideel til jægere der søger et pålideligt værktøj til alle jagtrelaterede opgaver, fra udtag til partering og finere snit.

    Japansk kvalitetsstål med overlegen holdbarhed

    Kernen af VG10-stål er i absolut topklasse inden for rustfrit, smedet stål. Det høje indhold af krom og kobolt gør kniven usædvanligt slidstærk og rustafvisende. De tre lag stål giver både styrke og fleksibilitet, så kniven bevarer sin skarpe æg længere. Denne konstruktion betyder, at kniven kan holde til intensiv brug under krævende forhold.

    Ergonomisk design til sikker håndtering

    Micarta-skæftet er designet med fokus på ergonomi og giver et sikkert greb selv under våde eller fedtede forhold. Holken på kniven passer perfekt, og nitter og skæfte er omhyggeligt afvejet for at give kniven optimal balance. Dette reducerer træthed i hånden ved længere tids brug og giver dig større kontrol i kritiske situationer under jagten.

    Tekniske specifikationer

    Bladlængde: 9 cm
    Ståltype: Lamineret VG10-stål (3 lag)
    Skæfte: Micarta (sort)
    Type: Drop-point jagtkniv
    Serie: Tojiro Oze
    Vedligeholdelse: Tåler ikke opvaskemaskine

    Med Tojiro Oze jagtkniven får du:

    • Japansk kvalitetsstål der holder skærpen længere
    • Ergonomisk design med perfekt balance
    • Slidstærk konstruktion til mange års brug

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvordan vedligeholder jeg min Tojiro kniv?
    Vask altid kniven i hånden og tør den straks efter. Brug aldrig opvaskemaskine, da det skader både æg og stål.

    Kan kniven slibes, og hvordan?
    Ja, kniven kan slibes mange gange. H.W. Larsen tilbyder professionel slibning med over 85 års erfaring.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Tojiro
    Serie Jagt
    Type Cuchillo de caza
    Stregkode 4960375100704
    Antal lag 3 lag
    Bladlængde mm 90
    Egenskab Myoko
    Farve Sort
    Info Tåler ikke opvaskemaskine
    Skæfte Micarta
    Stål type Lamineret VG10 stål
  • FHMHV007_doc.pdf 78.00 Kb
    fhmhv007_doc.pdf 675.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Alle knive