Tefcold CW3 kølebrønd til præcis servering af kolde retter
Tefcold CW3 er en professionel kølebrønd med plads til tre GN1/1-kantiner og et samlet volumen på 102 liter. Konstrueret i rustfrit stål med statisk køling og elektronisk temperaturstyring mellem 2-8°C, sikrer den optimal opbevaring af kolde retter. Den automatiske afrimningsfunktion reducerer vedligeholdelsesbehovet i travle køkkenmiljøer.
Ideel til servering af salater, pålæg, dressinger og kolde retter i restauranter, kantiner, cafeer og ved buffeter.
Præcis temperaturkontrol for fødevaresikkerhed
Den elektroniske termostat i CW3 kølebrønden giver dig mulighed for at styre temperaturen nøjagtigt mellem 2-8°C. Dette sikrer ikke blot optimal friskhed af dine kolde retter, men også at fødevaresikkerheden overholdes. Den statiske køling fordeler kulden jævnt uden mekanisk ventilation, hvilket bevarer fugtigheden i maden og forhindrer udtørring - særligt vigtigt ved servering af delikate salater og kolde anretninger.
Praktisk design til travle serveringsmiljøer
Med sine kompakte mål (1102 x 678 x 536 mm) passer CW3 kølebrønden ind i de fleste serveringsområder. De fire medfølgende delere giver fleksibilitet til at tilpasse indretningen efter behov, hvad enten du skal servere morgenmad, frokost eller aften. Det rustfrie stål i SS304-kvalitet tåler daglig brug og er nemt at rengøre, hvilket sparer tid i den daglige drift. Med en støjniveau på kun 42 dB fungerer enheden diskret selv i åbne serveringsmiljøer.
Miljøvenlig og driftsøkonomisk
CW3 kølebrønden anvender det miljøvenlige kølemiddel R600a og har et lavt energiforbrug på kun 122 watt. Dette giver både miljømæssige fordele og reducerer driftsomkostningerne. Den automatiske afrimningsfunktion minimerer behovet for manuel vedligeholdelse og sikrer konstant driftssikkerhed - afgørende for fødevarevirksomheder, hvor driftsstop kan medføre både spild og tab af omsætning.
Vigtige fordele ved Tefcold CW3 kølebrønd:
- Præcis elektronisk temperaturkontrol mellem 2-8°C for optimal fødevaresikkerhed
- Fleksibel inddeling med plads til 3 GN1/1-kantiner og 4 flytbare delere
- Robust konstruktion i rustfrit stål med nem rengøring og vedligeholdelse
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Medfølger GN1/1-kantinerne til kølebrønden?
Nej, GN1/1-kantinerne medfølger ikke ved køb af Tefcold CW3 kølebrønden, men skal anskaffes separat.
Hvor ofte skal kølebrønden afrimes manuelt?
Takket være den automatiske afrimningsfunktion er behovet for manuel afrimning minimalt. Dog anbefales regelmæssig rengøring for at sikre optimal hygiejne og funktion.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.