Weck glaslåg til sylteglas - sikker forsegling Ø60mm
Dette originale Weck glaslåg med en diameter på 60 mm er fremstillet af holdbart, tykt glas med det klassiske jordbærmotiv. Låget er designet specifikt til at passe perfekt på kompatible Weck sylteglas og skaber sammen med gummiring og klammer en lufttæt forsegling af dine hjemmelavede konserves.
Ideel til konservering af hjemmelavet syltetøj, fermenterede grøntsager og opbevaring af tørre fødevarer i køkkenet.
Holdbart materiale med alsidige anvendelsesmuligheder
Glaslåget er fremstillet af robust, varmebestandigt glas, der tåler både opvaskemaskine, ovn, mikrobølgeovn, køleskab og fryser. Denne alsidighed betyder, at du kan bruge samme låg gennem hele madlavningsprocessen - fra tilberedning til opbevaring. Den glatte glasoverflade forhindrer absorption af lugte og farver, hvilket bevarer dine madvarers naturlige smag og udseende.
Bæredygtig og økonomisk løsning
Med en vægt på kun 45 gram er dette glaslåg let men samtidig slidstærkt nok til at kunne genbruges år efter år. Den langvarige holdbarhed gør det til et miljøvenligt og økonomisk valg sammenlignet med engangslåg. Den transparente overflade giver dig mulighed for at se indholdet i dine sylteglas uden at åbne dem, hvilket hjælper med at bevare friskheden længere.
Tekniske specifikationer
Låget har en præcis diameter på 60 mm og passer kun til Weck-glas med rund kant. Bemærk at låget ikke er kompatibelt med ældre glas med flad kant eller rille. For en komplet forsegling skal glaslåget anvendes sammen med passende gummiringe (RR60GUMMI) og klammer (RRBOEJLE), som sælges separat.
De vigtigste fordele ved Weck glaslåg:
- Fremstillet af slidstærkt glas der tåler både varme og kulde
- Skaber en lufttæt forsegling sammen med gummiring og klammer
- Kan bruges igen og igen hvilket gør det til et miljøvenligt valg
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
Ofte stillede spørgsmål
Kan jeg købe gummiringe og klammer sammen med låget?
Gummiringe (RR60GUMMI) og klammer (RRBOEJLE) sælges separat og kan findes i vores sortiment af Weck-tilbehør.
Hvordan ved jeg, om låget passer til mine eksisterende Weck-glas?
Dette låg passer kun til Weck-glas med en åbning på Ø60 mm og rund kant. Det er ikke kompatibelt med ældre glas med flad kant eller rille.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.