3D Pavoflex Sfere 24 styk
Varenummer: 8PX4315
.
DKK 389,00 / stk
DKK 311,20 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Pavoni 3D Pavoflex Sfere - præcise minikreationer hver gang

    Pavoni 3D Pavoflex silikoneform giver dig mulighed for at skabe 24 ensartede sfæriske minikreationer med høj detaljegrad. Formen er fremstillet af førsteklasses platinsilikone, der sikrer både fleksibilitet og lang levetid. Med en kapacitet på 33 ml pr. fordybning er formen ideel til både søde og salte serveringer i portionsstørrelse.

    Brug formen til alt fra chokolademousse og petit fours til små tapas eller andre gourmetanretninger, hvor præcision og ensartethed er afgørende.

    Professionel præcision i køkkenet

    Den specialudviklede injektionsstøbningsmetode sikrer, at hver af de 24 fordybninger har identiske dimensioner og perfekt finish. Dette giver ikke blot et visuelt tiltalende resultat, men også en ensartet bagetid og konsistens. Silikonens fleksibilitet gør det nemt at løsne selv de mest detaljerede kreationer uden at beskadige dem - noget der ofte er udfordrende med traditionelle bageforme.

    Alsidig anvendelse i køkkenet

    Med en temperaturresistens fra -40°C til +250°C kan formen bruges til næsten alle køkkenteknikker. Bag direkte i ovnen, frys desserter, eller brug formen til at støbe varme anretninger. Den sorte silikone fordeler varmen jævnt, hvilket giver ensartede resultater hver gang. Formens dimensioner på 300 x 400 mm passer perfekt til standardbageplader, og den kan vaskes i opvaskemaskine for nem rengøring.

    Tekniske specifikationer

    Formen måler 18 x 300 x 400 mm og indeholder 24 fordybninger med en kapacitet på 33 ml hver. Den er fremstillet af fødevaregodkendt platinsilikone i sort, som er både slidstærk og fleksibel. Materialet tåler temperaturer fra -40°C til +250°C, hvilket gør den velegnet til både fryser og ovn.

    Med Pavoni 3D Pavoflex Sfere får du:

    • Professionelle resultater med 24 identiske miniportioner
    • Ekstrem alsidighed med temperaturresistens fra -40°C til +250°C
    • Nem håndtering og rengøring takket være den førsteklasses silikone

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    FAQ

    Kan formen bruges til både søde og salte anretninger?
    Ja, formen er velegnet til alle typer fødevarer, både søde desserter og salte anretninger.

    Hvordan rengør jeg bedst formen?
    Formen kan vaskes i opvaskemaskine, men håndvask med mildt sæbevand forlænger levetiden.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Pavoni
    Serie Pavoflex 3D
    Type Bageform
    Stregkode 8PX4315
    Indhold ml. 33
    Antal 24 stk.
    Bredde mm 300
    Farve Sort
    Længde mm 400
    Materiale Silikone
    Temperatur -40°C til + 250°C
  • 8px4315_doc.pdf 410.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Alt Bageudstyr