Bagering perforeret 16 cm
Varenummer: 68546
.
DKK 99,00 / sæt
DKK 79,20 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Bagering perforeret Ø 16 cm - perfekt luftcirkulation

    Denne perforerede bagering i rustfrit stål 18/10 fra Lacor giver dig optimal luftcirkulation under bagningen. Med en diameter på 16 cm og en højde på 3,5 cm er denne bagering ideel til præcisionsbagning, hvor du ønsker skarpe kanter og en jævn bagning. De små mikroperforeringer i stålet sikrer, at varmen fordeles optimalt gennem hele dejen.

    Brug denne bagering til tarteletter, småkager, macarons og andre bagværker, hvor en ensartet bagning og præcis form er afgørende for det endelige resultat.

    Fordele ved mikroperforeringer

    Mikroperforeringerne i bageringen er ikke blot en designdetalje - de har en afgørende funktion for bagningens kvalitet. Når luften kan cirkulere gennem hullerne, opnår du en mere jævn varmefordeling, hvilket reducerer risikoen for fugtige eller underbage områder. Dette er særligt vigtigt ved bagning af delikate deje, hvor teksturen skal være ensartet fra kant til kant. Derudover sikrer perforeringerne, at dejen slipper formen lettere efter bagning.

    Holdbar kvalitet til professionel brug

    Fremstillet i 18/10 rustfrit stål har denne bagering en fremragende holdbarhed og modstandsdygtighed mod korrosion. Den tåler både ovn, fryser og opvaskemaskine, hvilket gør den til et praktisk redskab i både det professionelle og private køkken. Den rustfri overflade er hygiejnisk og nem at rengøre, selv efter bagning af klistrede eller sukkerholdige deje. Bageringen kan anvendes ved alle normale bagetemperaturer uden at miste sin form.

    Tekniske specifikationer

    Diameter: 16 cm
    Højde: 3,5 cm
    Materiale: 18/10 rustfrit stål
    Vægt: 100 gram
    Egenskaber: Perforeret, tåler ovn, fryser og opvaskemaskine
    Bemærk: Ikke egnet til mikrobølgeovn

    Med denne perforerede bagering fra Lacor får du:

    • Optimal luftcirkulation for jævn bagning
    • Holdbar kvalitet i rustfrit stål 18/10
    • Velegnet til mange typer dej og bagværk

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    FAQ

    Kan bageringen bruges direkte på bagepladen?
    Ja, bageringen kan placeres direkte på bagepladen. For lettere rengøring kan du evt. anvende bagepapir under.

    Hvilke typer dej egner sig bedst til denne perforerede bagering?
    Bageringen er særligt velegnet til mørdej, butterdej og chouxdej, men kan bruges til de fleste dejtyper, hvor du ønsker en jævn bagning og skarpe kanter.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Lacor
    Type Bagering
    Stregkode 8414271685460
    Diameter 160
    Egenskab Perforeret, tåler ovn, fryser og opvaskemaskine
    Højde mm 35
    Info Ikke egnet til mikrobølgeovn
    Materiale Rustfrit stål
    Vægt gram 100
  • 68546_doc.pdf 135.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Alt Bageudstyr