Chokoladefontæne 30 cm 40-50 grader
Varenummer: 69318
.
DKK 799,00 / stk
DKK 639,20 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Chokoladefontæne fra Lacor - gør desserten til et festligt indslag

    Denne elegante chokoladefontæne fra Lacor med en højde på 18 cm skaber en jævn strøm af varm, flydende chokolade fordelt over tre niveauer. Fremstillet i rustfrit stål med sort base kombinerer fontænen funktionalitet med et stilrent design, der passer ind i både professionelle og private sammenhænge. Med en kapacitet på 0,5 liter og en temperaturregulering mellem 40-50°C sikres den perfekte konsistens.

    Ideel til dessertbuffeter, caféer, restauranter, bryllupper og festlige arrangementer, hvor du ønsker at tilbyde gæsterne en interaktiv dessertoplevelse.

    Gennemtænkt design med praktiske detaljer

    Chokoladefontænen er udstyret med en uafhængig opvarmningskontakt, så du kan styre varmen separat fra fontænefunktionen. Dette giver dig mulighed for at smelte chokoladen ved den rette temperatur, før fontænen aktiveres. Den skridsikre bund holder fontænen stabilt på plads under brug, hvilket er afgørende når gæster skal dyppe deres lækkerier. Med sine kompakte mål og en vægt på kun 1,6 kg er den også let at håndtere og transportere.

    Praktisk vedligeholdelse og rengøring

    Den aftagelige konstruktion gør rengøringen enkel og hurtig efter brug. Alle dele, der kommer i kontakt med chokolade, kan adskilles og rengøres grundigt, hvilket sikrer hygiejnisk brug gang efter gang. Med en effekt på beskedne 35 watt holder fontænen energiforbruget nede, selv ved længere tids brug på buffeter eller ved arrangementer.

    Med Lacor chokoladefontænen får du:

    • En stilfuld fontæne i rustfrit stål med tre niveauer
    • Præcis temperaturkontrol mellem 40-50°C for perfekt chokoladekonsistens
    • Nem rengøring takket være den aftagelige konstruktion

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvilken type chokolade egner sig bedst til fontænen?
    Alle typer chokolade kan bruges, men for det bedste resultat anbefales chokolade med højt fedtindhold eller specialchokolade til fontæner, da den flyder lettere.

    Kan jeg bruge fontænen til andet end chokolade?
    Ja, fontænen kan også bruges til karamelsauce eller andre flydende dessertsaucer med lignende konsistens.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Lacor
    Type Chokoladefontæne
    Stregkode 8414271693182
    Antal 3 niveauer
    Egenskab Uafhængig opvarmningskontakt, skridsikker bund, aftagelig konstruktion
    Farve Sort
    Højde mm 180
    Indhold liter 0,5
    Materiale Rustfrit stål
    Vægt gram 1550
    Watt 35
  • 69318_doc.pdf.pdf 136.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Alt Bageudstyr