Pavoni silikoneform til dekorative fjer
Denne Pavoni silikoneform giver dig mulighed for at skabe 10 elegante fjer (84x38mm) til dine dessertkreationer. Designet af Paolo Griffa er formen fremstillet i førsteklasses silikone, der gør det nemt at udtage dine kreationer perfekt hver gang. Formen måler 300x200mm og er ideel til arbejde med chokolade, fondant og isomalt.
Ideel til konditorer og bagere, der ønsker at tilføje et sofistikeret og dekorativt touch til kager, konfekt og andre søde kreationer.
Professionel kvalitet til kreative resultater
Pavoni er kendt for kvalitetsprodukter til professionelle bagere, og denne silikoneform lever op til dette ry. Den fleksible silikone sikrer, at selv de fineste detaljer i fjermønstret bevares, når du udtager dine kreationer. Materialet er slidstærkt og tåler gentagen brug uden at miste sin form eller elasticitet. Med en tykkelse på kun 2mm er formen både let at håndtere og nem at opbevare, når den ikke er i brug.
Alsidige anvendelsesmuligheder
Fjermotivet åbner for talrige kreative muligheder i dit bagværk. Brug formen til at skabe elegante chokoladefjer som pynt på desserter, som selvstændige dekorationer på kager eller som et raffineret element i konfekt. Silikonen fungerer fremragende med forskellige materialer - fra chokolade og fondant til isomalt og karamel - hvilket giver dig frihed til at eksperimentere med farver, teksturer og smagskombinationer i dine kreationer.
Tekniske specifikationer
Denne Pavoni silikoneform har en samlet størrelse på 300x200mm og indeholder 10 individuelle fjerformer, hver måler 84x38mm. Med en vægt på kun 250 gram er den let at håndtere, og den lave højde på 2mm gør den kompakt og nem at opbevare. Formen er fremstillet af fødevaregodkendt silikone, der tåler både høje og lave temperaturer, hvilket gør den velegnet til mange forskellige anvendelser.
Med Pavoni silikoneformen får du:
• En professionel silikoneform med 10 elegante fjermotiver designet af Paolo Griffa
• Holdbar og fleksibel silikone der sikrer perfekt udtagning hver gang
• Alsidig anvendelse til chokolade, fondant, isomalt og andre materialer
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Kan formen bruges i både ovn og fryser?
Ja, silikoneformen tåler både høje og lave temperaturer, så den kan anvendes i både ovn og fryser.
Hvordan rengør jeg formen bedst?
Vask formen i varmt sæbevand efter brug. Undgå skarpe rengøringsmidler, da de kan beskadige silikonen.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.