Udstikkersæt riflet - præcision i hvert eneste snit
Dette riflet udstikkersæt fra Pavoni indeholder 9 forskellige størrelser fra 20-105mm, fremstillet i holdbart metal. Sættet giver dine bagværk et traditionelt og dekorativt udtryk med den karakteristiske rillede kant, som løfter selv de enkleste kreationer til et professionelt niveau.
Ideel til småkager, tærtebunde, mørdejtærter, fondant udskæringer og mange andre bagværker, hvor du ønsker et elegant og ensartet finish.
Alsidigt værktøj til enhver bager
Med ni forskellige størrelser fra 20 til 105 mm får du mulighed for at skabe variation i dine bagværker. De rillede kanter sikrer ikke blot et smukt visuelt udtryk, men gør også udstikkerne nemmere at arbejde med, da dejen ikke så let klistrer fast. Metaludstikkerne har skarpe kanter, som skærer præcist gennem dejen og giver ensartede resultater hver gang.
Praktisk design med pladsbesparende opbevaring
Udstikkerne kan stables ind i hinanden, hvilket gør dem nemme at opbevare selv i køkkener med begrænset skabsplads. Den gennemtænkte konstruktion gør, at du altid har hele sættet samlet på ét sted, så du ikke skal lede efter de forskellige størrelser. Metallets holdbarhed sikrer, at udstikkerne bevarer deres form og skarphed gennem mange års brug.
Tekniske specifikationer
Sættet indeholder 9 udstikkere med diametre fra 20 mm til 105 mm. Fremstillet i kvalitetsmetalmateriale, der er slidstærkt og velegnet til fødevarebrug. De rillede kanter giver det karakteristiske bølgede mønster på de udskårne emner. Sættet er fra den italienske kvalitetsproducent Pavoni, kendt for professionelt køkkenudstyr.
Med dette udstikkersæt får du:
- 9 forskellige størrelser til maksimal fleksibilitet i dit bagværk
- Rillede kanter der giver et dekorativt og professionelt udtryk
- Pladsbesparende opbevaring med stablefunktion
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Kan udstikkerne bruges til andet end dej?
Ja, udover dej kan de også bruges til fondant, marcipan, modellervoks og lignende bløde materialer.
Hvordan rengør jeg bedst udstikkerne?
Vask dem i varmt sæbevand og tør dem grundigt efter brug. Undgå opvaskemaskine for at bevare skarphed og finish længst muligt.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.