Emperador Hvidvinsglas 34,5 cl
Varenummer: 3344272
.
DKK 26,00 / stk
DKK 20,80 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Emperador hvidvinsglas - fremhæver vinens aromaer

    Cegeco Emperador hvidvinsglas på 34,5 cl er fremstillet i kvalitetsglas med fokus på funktion og æstetik. Glassets elegante form er specifikt designet til at fremhæve hvidvinens aromaer og smag, mens det samtidig præsenterer vinen på en indbydende måde. Ideelt til både hverdagsbrug og særlige anledninger, hvor du ønsker at nyde din hvidvin under optimale forhold.

    Gennemtænkt design for bedre vinoplevelse

    Glassets form er nøje udtænkt til at koncentrere vinens duft og lede den mod næsen, hvilket giver en mere intens aromaoplevelse. Med en diameter på 81 mm har glasset en passende åbning, der tillader vinen at ånde samtidig med, at aromaerne bevares. Den slanke stilk sikrer, at varmen fra hånden ikke påvirker vinens temperatur, hvilket er afgørende for at bevare hvidvinens friskhed og karakter.

    Praktisk og holdbar til daglig brug

    Med sine 178 mm i højde og en vægt på 232 gram har Emperador-glasset en god balance mellem elegance og stabilitet. Kapaciteten på 34,5 cl giver plads til en passende vinmængde samt rum til at svinge glasset for at frigive vinens aromaer. Glasset er fremstillet i holdbart materiale, der tåler gentagen brug og maskinopvask, hvilket gør det til et praktisk valg til både hverdagsbrug og festlige lejligheder.

    Tekniske specifikationer

    Emperador hvidvinsglasset er produceret af Cegeco og indgår i deres Emperador-serie, kendt for kvalitet og elegance. Glasset har en højde på 178 mm, en diameter på 81 mm og vejer 232 gram. Med en kapacitet på 34,5 cl er det dimensioneret til at give den optimale mængde hvidvin per servering.

    • Fremhæver hvidvinens aromaer gennem sit specialdesignede glas
    • Balanceret konstruktion med en vægt på 232 gram for god stabilitet
    • Del af Emperador-serien med fokus på kvalitet og elegance

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    FAQ

    Er glassene egnet til maskinopvask?
    Ja, Emperador-glassene kan vaskes i opvaskemaskine, men for længere levetid anbefales håndvask.

    Hvad er den anbefalede serveringstemperatur for hvidvin i disse glas?
    Hvidvin serveres typisk mellem 8-12°C for at bevare friskhed og aromaer, som dette glas er designet til at fremhæve.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Cegeco
    Serie Emperador
    Type Hvidvinsglas
    Stregkode 8435123227317
    Diameter 81
    Højde mm 178
    Indhold cl. 34,5
    Materiale Glas
    Vægt gram 232
  • 3344272_doc.pdf 435.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Alt til servering