RAW kværnsæt i teaktræ - med praktisk bakke
Dette elegante RAW salt- og peberkværnsæt i teaktræ kombinerer funktionalitet med et stilrent, skandinavisk design. Kværnsættet består af to kværne i kontrasterende nuancer af teaktræ samt en matchende bakke, der både fungerer som praktisk opbevaring og som et dekorativt element på spisebordet. Med den keramiske kværnmekanisme kan du nemt justere grovheden fra fin til grov.
Ideel til både hverdagens madlavning og når du dækker op til fest. Brug kværnene til salt, peber eller andre tørrede krydderier og lad bakken samle eventuelle krydderirester.
Kvalitetskværne med justerbar grovhed
Den indbyggede keramiske kværnmekanisme giver dig fuld kontrol over, hvor fint eller groft du ønsker dine krydderier. Dette er særligt vigtigt, da forskellige retter kan kræve forskellige konsistenser - fra den fine maling til saucer til den grovere til steaks og salater. Keramikken er samtidig holdbar og påvirker ikke smagen af dine krydderier, hvilket sikrer den rene smag hver gang.
Naturligt teaktræ med lang levetid
Kværnsættet er fremstillet af teaktræ i to forskellige nuancer, der skaber en flot kontrast. Teaktræ er kendt for sin naturlige modstandsdygtighed over for fugt og slitage, hvilket gør dette kværnsæt til en holdbar løsning i køkkenet. Den medfølgende bakke holder orden på bordet ved at opsamle eventuelle krydderirester, så du undgår pletter på dugen eller bordpladen. Vedligeholdelsen er enkel - tør blot sættet af med en let fugtig klud efter behov.
Tekniske specifikationer
Dette RAW kværnsæt har en samlet vægt på 850 gram, hvilket giver en god balance i hånden, når du kværner. Kværnene er udstyret med en pålidelig keramisk kværnmekanisme, der kan bruges til både salt, peber og andre tørrede krydderier. Designet er skabt i samarbejde med Christiane Schaumburg-Müller og er en del af den populære RAW-serie fra Aida, der kombinerer det rustikke og elegante med inspiration fra skandinavisk natur.
Med dette kværnsæt får du:
- Et komplet sæt med salt- og peberkværn plus praktisk bakke
- Justerbar keramisk kværnmekanisme til præcis krydring
- Holdbart teaktræ i to kontrasterende nuancer med minimalt vedligeholdsbehov
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Kan kværnene bruges til andre krydderier end salt og peber?
Ja, kværnene er velegnede til de fleste tørrede krydderier som f.eks. koriander, spidskommen eller chiliflager.
Hvordan vedligeholder jeg teaktræet bedst?
Tør kværnsættet af med en let fugtig klud efter behov. Undgå at nedsænke træet i vand, og behandl det eventuelt med træolie en gang imellem for at bevare glansen.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.