Salt- og pebersæt Paris u'Select - præcis krydring hver gang
Paris u'Select salt- og peberkværne i naturligt bøgetræ med chokoladefarvet finish giver dig fuld kontrol over din krydring. Med det patenterede u'Select-system kan du nemt vælge mellem seks forskellige kværnestørrelser, fra fint støv til grove flager. Den præcise, to-trins stålmekanisme sikrer ensartet maling hver gang og bevarer krydderiernes fulde aroma.
Ideel til både hverdagsmåltider og når du har gæster. Brug dem direkte ved bordet til elegant krydring af salater, stege eller supper.
Præcision og kontrol i køkkenet
Den justerbare kværnemekanisme giver dig mulighed for at tilpasse malingsgraden efter behov. Dette er særligt vigtigt for peberkværnen, hvor forskellige retter kræver forskellig konsistens. Fint malet peber frigiver mere aroma i subtile retter, mens grovere peber giver tekstur og intensitet til kraftigere retter. Saltkværnen sikrer, at du får frisktkværnet salt, som bevarer flere mineraler og giver en renere smag end bordsalt.
Fransk kvalitetshåndværk med historie
Peugeot har fremstillet præcisionsinstrumenter siden 1810 og er kendt for deres ekspertise inden for både værktøjsproduktion og krydderkværne. Paris-serien er fremstillet i Frankrig af PEFC-certificeret bøgetræ, hvilket sikrer bæredygtig skovdrift. Stålmekanismen er designet til at holde i mange år uden at miste sin præcision. Den chokoladefarvede finish giver et elegant udtryk, der passer ind i ethvert køkken.
Tekniske detaljer
Dette sæt består af to kværne på 15 cm i højden. Med en samlet vægt på 590 gram ligger de godt i hånden uden at være for tunge. Kværnene er fremstillet af naturligt bøgetræ med en smuk chokoladefarvet finish, der fremhæver træets struktur. u'Select-systemet giver dig seks forskellige indstillingsmuligheder for præcis den krydring, du ønsker.
Med Paris u'Select salt- og pebersættet får du:
- Præcis kontrol over krydringen med seks forskellige indstillinger
- Holdbar kvalitet fra en af Frankrigs ældste producenter
- Elegant design i bæredygtigt bøgetræ med chokoladefarvet finish
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
FAQ
Kan jeg kværne andre krydderier end salt og peber i disse kværne?
Nej, kværnene er specialdesignet til henholdsvis salt og peber. Andre krydderier kan beskadige mekanismen eller påvirke smagen.
Hvordan påfylder jeg salt og peber?
Toppen af kværnen kan skrues af, så du nemt kan påfylde krydderier. Sørg for at bruge hele peberkorn og groft salt.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.