Pavoni udstikkersæt riflet - præcision til kreative bagværk
Dette riflet udstikkersæt fra Pavoni indeholder 14 forskellige udstikkere i størrelser fra 20-105 mm. Fremstillet i holdbart metal giver udstikkerne dig mulighed for at skabe ensartede, rillede mønstre i dej til småkager, tærtebunde og andre bagværk. Den riflede kant giver dit bagværk et traditionelt, dekorativt udtryk der løfter præsentationen.
Ideel til både hjemmebagere og professionelle, der ønsker at tilføre deres bagværk et elegant finish med minimal indsats.
Alsidighed og præcision i bagningen
Med 14 forskellige størrelser fra 20 til 105 mm får du en komplet løsning til alle dine bageprojekter. De riflede kanter skærer præcist gennem dejen og efterlader et smukt mønster, der bevarer sin form under bagning. Dette gør sættet særligt velegnet til både småkager, petitfours, tærtebunde og andre bagværk, hvor du ønsker et ensartet og professionelt resultat.
Praktisk håndtering og opbevaring
Udstikkerne er designet med tanke på brugervenlighed. Den glatte overkant giver et behageligt greb, når du arbejder med dejen, og metallets styrke sikrer, at udstikkerne holder formen selv ved gentagen brug. Efter brug kan udstikkerne nemt stables ind i hinanden, hvilket sparer værdifuld opbevaringsplads i køkkenet. Denne gennemtænkte designdetalje gør sættet særligt praktisk i køkkener med begrænset skabsplads.
Italiensk kvalitetshåndværk
Som alle Pavoni-produkter er dette udstikkersæt fremstillet med fokus på kvalitet og holdbarhed. Det italienske mærke har lang erfaring med at producere bageredskaber til professionelle, og denne ekspertise afspejles i udstikkersættets gennemtænkte design. Metaludstikkerne er robuste nok til daglig brug i både hjemmekøkkenet og det professionelle bageri.
Med dette udstikkersæt får du:
- 14 riflede udstikkere i størrelser fra 20-105 mm
- Holdbar metalkonstruktion for lang levetid
- Pladsbesparende opbevaring med stablefunktion
Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.
Ofte stillede spørgsmål
Kan udstikkerne bruges til andet end dej?
Ja, udover dej kan de også bruges til at udstikke former i marcipan, fondant og andre bløde materialer til kagepynt.
Hvordan rengør jeg udstikkerne bedst?
Vask udstikkerne i varmt sæbevand efter brug og tør dem grundigt for at undgå rust. De tåler ikke opvaskemaskine.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.