Urtekniv, 8,5 cm, Endeavour, 67 lag
Varenummer: 4008
.
DKK 739,00 / stk
DKK 591,20 ekskl. moms
  • Fri fragt - GLS pakkeshop over 499.- Maks 16 kg.
  • Returret 365 dage*
  • Hurtig levering fra eget lager
  • Køb online - byt nemt i butik
  • 100% sikker nethandel
  • Hjælp og support +45 33 24 11 22
  • Urtekniv med 67 lag damaskusstål for ultimativ præcision

    Denne Endeavour urtekniv med 8,5 cm blad kombinerer japansk VG10-stål og 67 lag damaskusstål i et kompakt format. Med sin skarpe æg og ergonomiske håndtag i pakkatræ giver kniven dig fuld kontrol over de små, præcise snit. Ideel til finere køkkenarbejde hvor detaljer gør forskellen.

    Japansk præcision i din hånd

    Knivbladet er fremstillet af japansk VG10-stål fra Takefu Special Steel Co. i Echizen - et materiale kendt for sin enestående styrke og skarphed. De 67 lag damaskusstål (33 lag på hver side af kernestål) skaber ikke bare et smukt mønster, men giver også bladet unik stabilitet. Stålet gennemgår en avanceret hærdningsproces ved over 1000°C efterfulgt af nedkøling til under -180°C, hvilket resulterer i en hårdhed på 60-61 HRC. Dette sikrer en skarp æg, der holder længe selv ved intensiv brug.

    Komfort og kontrol under hele tilberedningen

    Håndtaget i FSC-certificeret pakkatræ giver et sikkert greb, selv når du arbejder med mindre ingredienser som krydderurter, hvidløg eller små grøntsager. Materialet består af komprimerede organiske fibre behandlet med resin, hvilket gør det modstandsdygtigt over for fugt og varme. Den ergonomiske udformning reducerer træthed i hånden, selv når du står med mange minutiøse snit. Med sine 276 gram ligger kniven godt i hånden og giver dig den vægt og balance, der kræves til præcisionsarbejde.

    Korrekt vedligeholdelse sikrer lang levetid

    For at bevare knivens kvaliteter bør du vaske den i hånden efter brug - den tåler ikke opvaskemaskine. Brug regelmæssigt et keramisk strygestål for at holde æggen skarp. Pakkatræhåndtaget bør olieres cirka én gang månedligt for at bevare den smukke, mørke glød og beskytte træet. Med den rette pleje vil denne urtekniv være en trofast følgesvend i køkkenet i mange år.

    • Fremstillet af japansk VG10-stål med 67 lag damaskus for ekstrem skarphed
    • Ergonomisk pakkatræhåndtag giver optimalt greb ved præcisionsarbejde
    • Bladlængde på 8,5 cm er ideel til urter, små grøntsager og detaljeret snit

    Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice på web@hwl.dk for yderligere info.

    FAQ

    Hvordan vedligeholder jeg min damaskuskniv?
    Vask altid kniven i hånden, tør den straks efter, og brug regelmæssigt et keramisk strygestål. Olier håndtaget månedligt med madolie.

    Hvad er forskellen på en urtekniv og en almindelig kokkekniv?
    Urtekniven har et mindre blad (8,5 cm) designet specifikt til præcisionsarbejde med mindre ingredienser, hvor en kokkekniv er større og mere alsidig.

    AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.

  • Brand Endeavour
    Serie Discovery Pro
    Type Urtekniv
    Stregkode 5707706004770
    Antal lag 67 lag
    Bladlængde mm 85
    Farve Sort
    Hårdhed HrC 60-61
    Info Tåler ikke opvaskemaskine
    Materiale Pakka/Damaskus VG10 stål
    Skæfte Pakkatræ
    Stål type Damasceret stål
    Vægt gram 276
  • 4008_doc.pdf 2,549.00 Kb
Købt sammen med
Bestsellers i Urteknive