REVOL Belle Cuisine wok 100 cl – sort keramik
Fransk design til servering direkte fra ovnen
REVOL Belle Cuisine er en ikonisk kollektion, der tager udgangspunkt i generøse retter og en madkultur, hvor maden gerne serveres direkte ved bordet. Denne individuelle wok er fremstillet i Frankrig og har et karakteristisk støbejernsinspireret udtryk, der kombinerer den sorte overflade med Belle Cuisine-seriens enkle formsprog. Med en diameter på 20 cm og en kapacitet på 100 cl har den et kompakt format, der gør den velegnet, når maden skal præsenteres portionsvis.
Belle Cuisine-serien er udviklet med fokus på mad, der går direkte fra ovnen til bordet. Formen med de integrerede håndtag er en del af seriens design og giver samtidig et godt greb, når wokken skal håndteres og serveres. Håndtagene er fremstillet som en del af selve formen, hvilket bidrager til en robust konstruktion uden separate håndtagsdele.
Sort REVOL-keramik med praktiske egenskaber
Wokken er fremstillet af REVOLs sorte keramik, som er en karakteristisk lertype fra den franske producent. Materialet er gennemfarvet og har ifølge REVOL de samme tekniske egenskaber som deres porcelæn. Keramikken er ikke-porøs, så overfladen ikke absorberer væske, og materialet er desuden udviklet til at være holdbart og modstandsdygtigt over for stød.
De praktiske egenskaber gør wokken fleksibel i både tilberedning, opbevaring og rengøring. Den kan anvendes i ovn og mikroovn og tåler desuden salamander. Efter brug kan den rengøres i opvaskemaskinen. Den tåler fryser ned til -20 °C samt termiske chok. Wokken må derimod ikke anvendes til madlavning på gas- og elkomfur eller over åben flamme.
Fordele ved REVOL Belle Cuisine wok
- Fremstillet i Frankrig
- Ikke-porøs og gennemfarvet sort keramik
- Integrerede håndtag giver et godt greb
- Tåler ovn, mikroovn, salamander og opvaskemaskine
- Tåler fryser ned til -20 °C og termiske chok
FAQ
Hvor stor er REVOL Belle Cuisine-wokken?
Wokken har en diameter på 20 cm og en kapacitet på 100 cl. Den vejer 0,804 kg.
Kan wokken bruges i ovn og mikroovn?
Ja. Den sorte keramik kan anvendes i både ovn og mikroovn og tåler desuden salamander. Den må ikke anvendes på gas- og elkomfur eller over åben flamme.
Kan REVOL Belle Cuisine-wokken komme i opvaskemaskinen og fryseren?
Ja. Wokken tåler opvaskemaskine og kan desuden anvendes i fryser ned til -20 °C. Materialet er også modstandsdygtigt over for termiske chok.
AI har hjulpet med teksten og derfor tages der forbehold for fejl.